Andrzejki u "Wesołków"

Andrzejki u Wesołków

W naszym przedszkolu nie brakuje okazji do wspólnej zabawy. Jedną z nich jest spotkanie poświęcone staremu zwyczajowi ludowemu czyli Andrzejkom. 29 listopada dzieci z grupy "Wesołków" spotkały się, aby poznać zwyczaje i tradycje andrzejkowe.

Nasze przedszkolaki z radością włączyły się w kultywowanie dawnej tradycji. Do wróżenia zostały zaproszone przez panią słowami: "Gdy wymarzysz sobie coś, wrzuć do studni jeden grosz. Wrzuć do studni grosik mały, by życzenia się spełniały". Każdą wróżbę dzieci czarowały zaklęciem: "Hokus – pokus, czary – mary, niech się spełnią andrzejkowe czary". Dzieci wybierały monetę jednogroszową i po wypowiedzeniu zaklęcia wrzucały ją do miski z wodą. Podczas wróżb dzieci dowiedziały się co je czeka w niedalekiej przyszłości, ile prezentów dostaną od Mikołaja, kim będą gdy dorosną, kto wyjedzie w daleką podróż, jak na imię będzie miał jego przyjaciel oraz cechy jakiego zwierzątka są im przypisane.