Światowy Dzień Książki


Światowy Dzień Książki

Od 1995 r. w  ponad 100 krajach na całym świecie obchodzimy wyjątkowe i niepowtarzalne święto książek i miłośników literatury - Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiony przez organizację ONZ UNESCO w celu promocji literatury, popularyzacji czytelnictwa i zwiększania świadomości o prawach związanych z tzw. własnością intelektualną autorów. Dzisiejsza bohaterka - książka ma wiele postaci: e-book, audiobook i tradycyjna, papierowa wersja pachnąca drukiem i szeleszcząca papierem przekładanych kart.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

„Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.
Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.”
J.Iwaszkiewicz

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, ustanowione przez UNESCO podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej 17 listopada 1999 roku. Odsyła do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję, ochronę różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego. Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.

Walentynki


walentynki

• W Anglii 14 lutego tradycyjnie wręcza się sobie kartki z życzeniami walentynkowymi w kształcie serca. Poza tym gdzieniegdzie dzieci odwiedzają pobliskie domy, śpiewając romantyczne piosenki.

• Walentynki w Finlandii to nie dzień zakochanych, a święto przyjaciela. Nie trzeba zatem koniecznie mieć drugiej połówki, aby okazać jej sympatię. Mile widziane są za to drobne prezenty dla znajomych.

• We Włoszech w walentynki wszystko jest czerwone. Nawet prezenty, które dają sobie zakochani powinny mieć kolor miłości!

Dzień Bezpiecznego Internetu


Dzień bezpiecznego internetu

 

Do dzieła


Do dzieła

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK obchodzony jest na całym świecie piątego listopada i to właśnie tego dnia nasza szkoła zmieniła się w niezwykłą krainę bajkowych postaci.

Na zaproszenie biblioteki odpowiedziały nie tylko najmłodsze dzieci, ale również nasza młodzież.

Nie tylko w klasach zrobiło się bajecznie i kolorowo, księżniczki, super bohaterowie, a nawet groźne wilki kryły się w różnych miejscach szkoły. Zapraszam do obejrzenia efektów tej wizyty.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

Międzynarodowy miesiąc bibliotek szkolnych


Miesiąc bibliotek

 

Ogólnopolski tydzień czytania dzieciom


Tydzień czytania dzieciom

W dniu 29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dzień ten został ustanowiony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jego celem jest promocja lektury i głośnego czytania.

Tegoroczne obchody były wstępem do Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który obchodzimy pod hasłem „BAŚNIE I LEGENDY Z CAŁEGO ŚWIATA”. Dlatego też nasze biblioteczne bajarki wędrowały po klasach I – IV i czytały baśnie różnych narodów np. rosyjskie, afrykańskie czy fińskie.

Klasa II – wych. p. Beata Furmańska, przygotowała dla nas niespodziankę i wspólnie, przepięknie wyrecytowała wiersz o książkach. Myślę, że była to ciekawa zachęta do udziału w propozycjach biblioteki na miesiąc październik.

Poszukaj siebie w otaczającej rzeczywistości


TPoszukaj siebie

Taki tytuł nosił Konkurs fotograficzny ogłoszony na początku września przez Bibliotekę Szkolną. W konkursie wzięło udział 25 uczniów, każdy z nich przysłał przepiękne zdjęcie odzwierciedlające stan ducha, emocje, uczucia, samopoczucie i nastawienie do świata.

Oto zjawiskowa galeria…
 

Międzynarodowy dzień kropki


Kropka

Międzynarodowy Dzień Kropki. Co to takiego?

Wszystko zaczęło się od niezwykle popularnej książki "Kropka" Petera H. Reynoldsa, opowiadającej o kropce, która zmieniła świat małej Vashti.

Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i wiary we własne umiejętności.

Każdego roku, miliony dzieci bierze udział w licznych aktywnościach, których celem jest odkrywanie talentów i wspieranie kreatywności. Dzieci rozmawiają o swoich mocnych stronach, wspólnie tworzą "kropkowe" dzieła i wzajemnie się inspirują.
W tym roku również nasza szkoła pragnie dołączyć do milionów szczęśliwców, którzy przekonają się , że WSZYSTKO ZACZYNA SIĘ OD KROPKI!

1. Pozwólcie rozsypać się kropkom w waszych klasach (gazetki, okna, drzwi itp. dzień wcześniej tj. 14.09)

2. Przygotujcie kropkowe ubrania na Kropkową Rewię Mody, jeśli nie masz gotowego stroju, to oklej, namaluj (przemarsz klas od I do VIII dookoła placu szkolnego na 3 lekcji).

3. Dzień rozpoczniemy od obejrzenia filmu o Kropce w klasie na pierwszej lekcji. https://view.genial.ly/613dd8877602e60d614140cc/interactive-content-miedzynarodowy-dzien-kropki

4. Następnie posłuchamy piosenki: https://youtu.be/s3M4FuCL1G0

5. Wykonamy kropkowe dzieło sztuki, które dostarczymy podpisane imieniem i nazwiskiem do Biblioteki szkolnej do 16.09.21 r.

ŻYCZYMY WSPANIAŁEJ I KREATYWNEJ ZABAWY!!!