ZESPÓŁ EDUKACYJNY

"Debatowaliśmy" w szkole…

Debta

W dniach 21 - 22 2023 r. wśród uczniów klas V oraz VI zostały przeprowadzone 3-godzinne warsztaty w ramach programu profilaktycznego – „DEBATA”, który skupia się na szeroko rozumianej profilaktyce uniwersalnej. Głównym celem zajęć jest wyposażenie młodzieży w umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, poszukiwanie pozytywnej alternatywy dla wielu zachowań ryzykownych poprzez dostarczenie odpowiedniej informacji oraz wzmacnianie czynników chroniących i redukcję czynników ryzyka.
Program "DEBATA" ma na celu opóźnienie wieku inicjacji alkoholowej, a to z kolei powinno przyczynić się do ochrony młodych ludzi przed negatywnymi konsekwencjami związanymi ze spożywaniem alkoholu oraz przed rozwojem innych zachowań ryzykownych, a także ma za zadanie kształtowanie wartości w kierunku promocji zdrowego stylu życia. Adresowany jest do młodzieży, u której w większości nie nastąpiła jeszcze inicjacja alkoholowa. Ma on charakter uprzedzający, a jego zadaniem jest również promowanie postawy trzeźwości.

Dzięki udziałowi w warsztatach uczniowie podnieśli poziom wiedzy o możliwościach rozwoju bez używania substancji psychoaktywnych. Mieli szansę na zmianę błędnych przekonań normatywnych (pro-alkoholowych norm środowiskowych). Kształtowali asertywność, która jest szczególnie ważna w sytuacji nacisków środowiskowych (zwłaszcza presji rówieśniczej). Uczniowie z zaciekawieniem i aktywnie uczestniczyli w zajęciach oraz pozytywnie go ocenili.

Program profilaktyczny „Debata” jest rekomendowany przez MEiN, a został przeprowadzony w naszej szkole dzięki finansowemu wsparciu przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Trzebiechowie.
Dziękujemy!!!

DebtaDebtaDebtaDebtaDebtaDebta