ZESPÓŁ EDUKACYJNY

Cukierki

Nasi uczniowie z klas trzecich i czwartych, mieli możliwość udziału w programie profilaktycznym, który jest dostosowany do okresu rozwojowego dzieci w wieku 7 - 10 lat oraz rekomendowany jest przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom w ramach wczesnej profilaktyki uzależnień. „Cukierki" to zajęcia profilaktyczne, w których dorosły podejmuje rozmowę z dzieckiem na temat zagrożeń związanych z substancjami zabierającymi wolność. Program powstał w oparciu o bajkę autorstwa Agnieszki Grzelak o tym samym tytule. Problem używania substancji psychoaktywnych nie zostaje w niej ukazany wprost. Substancje te zostały ukryte pod postacią cukierków, rozdawanych przez czarodzieja przebranego za eleganckiego pana, a potem przez zaczarowanych rówieśników. Zaczarowanie przez jedzenie takich cukierków doskonale obrazuje proces uzależnienia - niszczenie wolności, kontaktu z rzeczywistością, ciągłą potrzebę używania tych substancji.

Dzięki połączeniu bajki z aktywną pracą uczniów kształtowano postawy dystansu w relacjach z osobami nieznajomymi, wzmacniano u uczniów więzi z bliskimi dorosłymi oraz rozwijano postawy szacunku i zaufania w stosunku do szkolnego personelu jako osób mogących udzielić wsparcia w problemach, które mogą zaistnieć na terenie szkoły. Na koniec zajęć powstały piękne prace plastyczne nawiązujące do tematów omawianych na warsztatach, które zostaną wyeksponowane w klasach na ściennych gazetkach.

Dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Trzebiechowie za sfinansowanie zajęć dla dzieci.

CukierkiCukierkiCukierkiCukierkiCukierkiCukierkiCukierkiCukierki