ZESPÓŁ EDUKACYJNY

„Komunikacja w rodzinie” – spotkanie dla rodziców

Komunikacja w rodzinie

Rodzina jest głównym środowiskiem wychowawczym i podstawową komórką życia społecznego. Komunikacja zaś jest procesem determinującym nie tylko jakość kontaktów między ludźmi, ale również warunkuje atmosferę ogniska domowego. To i wiele innych ważnych informacji przekazała Pani Joanna Saniuk – pedagog PP-P w Sulechowie podczas spotkania z rodzicami uczniów klas IV – VIII w dniu 26 stycznia 2023 r.

Komunikacja rodziców z dziećmi jest bardzo ważna, ponieważ jej jakość definiuje to, jak wyglądają relacje w rodzinie. Relacja rodziców z dziećmi jest najważniejszą pośród wszystkich relacji, w jakich dziecko uczestniczy. To dzięki relacji z rodzicami kształtują się postawy dzieci wobec życia i świata, a także kreuje się sposób, w jaki dzieci będą nawiązywały relacje w przyszłości. W rodzinie tworzy się wzór komunikowania się z innymi ludźmi oraz umiejętność rozwiązywania problemów.

Właściwa komunikacja rodziców z dziećmi powinna opierać się na wymianie myśli, uczuć i poglądów. To rodzic jest odpowiedzialny za tę relację, ponieważ dziecko dopiero uczy się kontaktów społecznych, zwłaszcza od rodziców (wzorem są relacje w rodzinie).

Podsumowując pamiętajmy, bez względu na wszystko, potrzebujemy tworzyć relacje oparte na zrozumieniu i empatii. Komunikowanie się z dziećmi nie zawsze jest proste, ale warto zwrócić uwagę na jego jakość.

Mamy wielką nadzieję, że przytoczone przez Panią Joannę wskazówki okażą się bardzo pomocne w codziennym życiu.

Komunikacja w rodzinieKomunikacja w rodzinieKomunikacja w rodzinieKomunikacja w rodzinie