Niezwykłe spotkanie z Papieżem

W świetle reflektorów
widać biały dym ...

20 października 2016 roku odbył się w naszej szkole program artystyczny z okazji XVI DNIA PAPIESKIEGO. Gimnazjaliści z klas I i II (Kinga Mazurczak, Ola Cipora, Danusia Bajowska, Róża Holewa, Julita Wójcik) wcielili się w role reporterów Radia Ave i "na żywo" transmitowali wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

W trakcie sprawozdania w tle sceny pojawiały się slajdy z życia Jana Pawła II. W roli Papieża wystąpił Oskar Tomaszewski.

W II części spektaklu sprawozdawcy transmitowali lekcję języka polskiego, na którą zaprosiła nas jedna z klas Szkoły Podstawowej w Trzebiechowie. Uczniowie (Hania Marcinek, Julia Markowska i Marta Jeż) udzielili odpowiedzi na pytanie, kim był dla nas Ojciec Święty.

"Papież - pielgrzym był moim rodakiem i człowiekiem, który wskazywał ludzkości drogę do Boga".

"Był dla mnie przyjacielem, bratem. Kimś bardzo bliskim. Papież uświadomił mi, że ten może zwyciężać zło, kto sam jest bogaty w dobro".

Zaskoczyli nas nasi milusińscy. Szymon Urbański i Kornelia Mazurczak wyjaśnili nam, za co kochają Ojca Świętego.

Krystian Kołodziej zagrał na flecie ulubioną pieśń Papieża - "Barkę".

Nie zabrakło również poezji. Nikodem Czuba przywołał fragment poematu Jana Pawła II "Myśląc Ojczyzna".

Wybór K. Wojtyły na następcę św. Piotra był zaskoczeniem dla świata. Jednak nie zapominajmy, że nowinę tę zapowiedział ponad 100 lat temu nasz wieszcz narodowy - J. Słowacki. Utwór przy dźwiękach muzyki F. Szopena zaprezentowała Julita Wójcik.

"Pośród niesnasków - Pan Bóg uderza
W ogromny dzwon,
Dla słowiańskiego Papieża
Otwarty tron.
On wsze narody uczyni bratnie,
Wydawszy głos, (...)
Wszelką z ran świata wyrzuci zgniłość, (...)
Zdrowie przyniesie - rozpali miłość
I zbawi świat".

A w swoich wizjach poetyckich powtórzył to K. I. Gałczyński. Utworu wysłuchaliśmy w wykonaniu Natalii Kaźmierczak.

Spektakl podobał się. Była to piękna lekcja o miłości, tolerancji, przyjaźni, umiłowaniu Boga i ojczyzny. Byliśmy świadkami niezwykłego spotkania z Janem Pawłem II i Jego twórczością.

Program został przygotowany przez p. I. Holewę i p. A. Kowalczyk (j. niem.). Wyboru muzyki dokonał p. P. Puchalski.

Dziękujemy operatorom technicznym: S. Tomiakowi, M. Rowińskiemu i M. Stecowi.

Zdjęcia: p. A. Garbacz i p. A. Kowalczyk (j.niem.)