Lekcja historii na apelu szkolnym

Jak co roku nasza szkoła świętowała Dzień Niepodległości. Z tej okazji 10 XI br. odbyło się przedstawienie z udziałem uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Tym razem mogliśmy prześledzić dzieje Polski od XVIII wieku, czyli od upadku państwa, do słynnego 11 XI 1918 roku. Mogliśmy też zobaczyć wiele przedwojennych zdjęć i obrazów, m.in. fragment bitwy pod Racławicami z filmu z 1938 r. pt. "Kościuszko pod Racławicami"; Kawalerię Polską w boju, fragmenty filmu z 1936 r. oraz przedwojenną Warszawę.

Jak zwykle nie zabrakło scen symbolicznych: upadającą Polskę splątaną łańcuchem niewoli odegrała uczennica ze szkoły podstawowej - Róża Holewa. Mamy nadzieję, że ten udany debiut okaże się dla niej dobrym początkiem w przygodzie z aktorstwem szkolnym. Drugi symbol to scena walk z okresu Wielkiej Wojny, kiedy polskim żołnierzom przyszło walczyć w dwóch wrogich sobie armiach. W roli walczących w okopach żołnierzy wystąpili Bartek Majda, Dawid Holewa, Adrian Skalczuk. Ciekawe kreacje stworzyli także Piotr Konstańczak i Dawid Sienkiewcz. Pierwszy wcielił się w postać Piłsudskiego, drugi w rolę generała - gubernatora Królestwa Polskiego. Scena kłótni obu panów o Polskę zrobiła na nas naprawdę duże wrażenie. W przedstawieniu widzieliśmy także żołnierzy Piłsudskiego maszerujących po wolną Polskę. Całość występu uświetniły wiersze w doskonałej interpretacji Zuzi Trawy, Dominiki Dąbek, Martyny Bańkowskiej; narracje Marcina Raźnego, Radka Pełki, Dominika Szuberta oraz relacje dziennikarskie: Klaudii Rejmak, Olgi Łukomskiej, Darii Obiegały, Weroniki Galor, Patrycji Pitury, Pauliny Olejniczak, które wprowadziły nas w klimat tamtych wydarzeń. Pieśni legionowe, które jak co roku wzbogaciły przedstawienie, profesjonalnie wykonał szkolny chór pod batutą Pana Przemka Puchalskiego. Reżyserkami inscenizacji były Joanna Urbańska-Marcinek oraz Iwona Holewa, scenografię przygotowała Pani Anna Kowalewicz. Przedstawienie należy zaliczyć do udanych.