Młodzi głosują

14 września 2011 r. uczniowie Publicznego Gimnazjum przystąpili do ogólnopolskiego programu "Młodzi Głosują", którego pomysłodawcą było Centrum Edukacji Obywatelskiej. Celem programu było m.in. zwiększenie aktywności obywatelskiej, kształtowanie postawy patriotycznej, dostarczenie informacji na temat procedur państw oraz poznanie zasad i znaczenie wyborów.

W ramach programu młodzież gimnazjalna przygotowała i przeprowadziła szereg akcji mających na celu zwiększenie frekwencji w tegorocznych wyborach parlamentarnych były to m.in.:
  • przygotowanie i realizacja spotkania z rodzicami, na którym wyświetlona została przygotowana wcześniej prezentacja multimedialna dotycząca znaczenia wyborów parlamentarnych;
  • ankieta badająca nastroje przedwyborcze w naszej gminie;
  • "Monidło", happening polegający na fotografowaniu "ludzi którzy wiedzą czego chcą od życia – ludzi, którzy idą na wybory" i włączenie ich do galerii tych, którzy głosują;
  • "Ciuchcia wyborcza", happening polegający na nawoływaniu mieszkańców Trzebiechowa do wyborów i rozdawaniu ulotek;
  • wybory młodzieżowe do Sejmu przeprowadzone na terenie gimnazjum poprzedzone kampanią informacyjną wyjaśniającą zasady i znaczenie wyborów parlamentarnych w Polsce.

Znakiem rozpoznawczym młodzieży były koszulki z napisami "Twój głos nasza przyszłość – Wybory parlamentarne 2011". Większości działań towarzyszyło rozdawanie ulotek oraz słodkich niespodzianek przygotowanych przez uczniów, z hasłami pro wyborczymi.

Podsumowaniem naszej akcji 7 października 2011 r. był koncert pro wyborczy dla mieszkańców gminy, w czasie, którego można było posłuchać piosenek zespołu wokalnego pod kierownictwem p. Przemka Puchalskiego, zobaczyć spot wyborczy przygotowany prze uczennice Darię, Dominikę, Maję, Natalię pod kierunkiem p. Anny Kowalczyk, obejrzeć prezentację multimedialna podsumowującą nasze działania. Dekorację wykonała oraz służyła wszelką pomocą o charakterze plastycznym p. Anna Kowalewicz. Swoją obecnością zaszczycili nas wyśmienici goście m.in. Wójt Gminy p. Stanisław Drobek, Przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Okińczyc radni p. Waldemar Łukomski, p. Przemysław Żurawiecki, p. Izabella Staszak, p. Dyrektor Zespołu Edukacyjnego Zdzisława Rychła.

Młodzież biorąca udział w akcji "Młodzi głosują" niewątpliwie zdobyła wiedzę i doświadczenie związane z aktywnością obywatelską. Za działania, które podjęła należą się jej wyrazy uznania.

Wszystkim osobom, które wsparły naszą akcję serdecznie dziękujemy.

Uczestnicy akcji:
Zuzia Radoch, Małgorzata Wiszniewska, Martyna Wrubel, Maja Maćkowiak, Sylwia Starosta, Daria Krajewska, Patrycja Pitura, Patrycja Sołtys, Piotr Konstańczak, Paulina Olejniczak, Klaudia Bojko, Klaudia Ostapczuk, Marcin Raźny, Dominik Szubert, Dawid Sienkiewicz i Dominika Bandosz.