Projekt PCPR Świadomi w działaniu – zatrzymać przemoc

Projekt PCPR Świadomi w działaniu

W roku szkolnym 2016/2017 grupa uczniów z naszego gimnazjum uczestniczy w projekcie realizowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zielonej Górze "Świadomi w działaniu – zatrzymać przemoc".

Celem projektu jest:
- wyposażenie młodych ludzi w niezbędne materiały, a także umiejętności, które pomogą im na szybką i skuteczną reakcję w sytuacji maksymalnie obciążającej i/lub kryzysowej
- poszerzenie wiedzy uczestników z zakresu tematyki przemocowej
- podniesienie świadomości JA – własnych potrzeb i wynikających z nich celów, dążeń
- wyposażenie uczestników w wiedzę o ich wpływie na kreowanie wydarzeń wokół siebie.

Uczniowie mają już za sobą dwa spotkania przeprowadzone przez pedagoga i psychologa PP-P, które były skoncentrowane wokół dwóch bloków tematycznych:
1. "Ja w świecie" (przemoc, agresja, wandalizm, radzenie sobie w sytuacjach zagrożenia przemocą, wandalizmem, agresją)
2. "Świat we mnie" (samoocena, "ja – realne" i "ja – idealne", hierarchia wartości i ideałów; jak postrzegany jestem przez innych, jakie cechy wpływają na takie postrzeganie, jakie działania mogą prowadzić do poprawy lub pogorszenia mojego wizerunku).

Przed gimnazjalistami jeszcze 4 godziny zajęć psychoedukacyjnych poruszających dwa problemy:
1. "Ja tworzę świat" (doświadczane emocje – radość smutek, złość, wstręt, strach; strategie radzenia sobie w różnych sytuacjach życiowych)
2. "Zagrożenia świata wobec mnie" (profilaktyka uzależnień, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu używek na zachowanie oraz postrzeganie siebie i innych).

Mamy nadzieję, że uczestnicy projektu wyniosą z zajęć cenną wiedzę i umiejętności, które są w życiu bardzo przydatne i cenne.

Życzymy wytrwałości.