Jak motywować dziecko do nauki? Rola rodziców

Motywacja

Motywacja… Napęd do działania. Powód, dla którego podejmujemy wysiłek, mierzymy się z tym, co trudne, dążymy do tego, co atrakcyjne. Bez niej niemożliwy jest jakikolwiek sukces, rozwój. Od niej zaczyna się każde działanie. Nasze pociechy potrzebują więc prawdziwej motywacji do działania, nauki, rozwoju, mierzenia się z trudnościami…

Nie wszystkie dzieci chętnie zabierają się do nauki. Wiele zwleka z odrabianiem lekcji, odkłada szkolne obowiązki na później, z niezadowoleniem siada do książek. Rodzice często zastanawiają się, w jaki sposób zachęcić swoje pociechy do pracy nad własnym rozwojem. Podczas zebrania z rodzicami w naszej szkole w dniu 3 listopada Pani pedagog z PP-P w Sulechowie – Dorota Hanke omówiła kilka uniwersalnych sposobów, jakie najlepiej sprawdzają się przy wspieraniu motywacji dziecka do nauki oraz pokonywania napotkanych trudności.

Rodzicu! Jeśli chcesz pomóc dziecku zwiększyć motywację do nauki:

• podkreślaj znaczenie nauki w życiu człowieka,
  • powtarzaj myśl, że nauka jest celem sama w sobie,
  • nie przypisuj zbyt dużej wagi ocenom,
  • wyrażaj się pozytywnie o szkole i o nauczycielach,
  • doceniaj pracę i samodzielność dziecka,
  • dostrzegaj jego osiągnięcia,
  • nie krytykuj, nie oceniaj,
  • pomagaj, ale nie wyręczaj,
  • nie wyśmiewaj niepowodzeń, ale wskaż jak można uczyć się na błędach,
  • nie stawiaj wymagań wobec dziecka ponad jego możliwości,
  • wzbudzaj w dziecku zainteresowania wieloma dziedzinami życia,
  • stwórz warunki do poszerzenia wiedzy i doświadczeń dziecka,
  • pomagaj w rozwinięciu umiejętności potrzebnych w nauce (czytanie, zapamiętywanie, notowanie, koncentracja uwagi i inne),
  • WSPIERAJ!

I pamiętajmy – nawet najlepsze metody i najbardziej usilne próby mogą zawieść, jeśli sami nie będziemy dawali dziecku przykładu własnym postępowaniem. To od nas dorosłych zależy, czy nauczy się ono systematycznej pracy i obowiązkowości.

Kluczem do sukcesu jest też miłość i akceptacja!!! Bliskie więzi to jeden z najważniejszych czynników ułatwiających rodzicom rozbudzenie u dziecka zamiłowania do nauki. Zainteresowanie sprawami dziecka, wiara w jego możliwości i stworzenie poczucia bezpieczeństwa, ułatwi mu uporać się z trudnościami i brakiem chęci do nauki.

Bądźmy zatem mądrymi rodzicami i opiekunami swoich pociech. Świadomie kontrolujmy i rozwijajmy ich wiedzę i zainteresowania. Bacznie obserwujmy ich postępy, cieszmy się z nimi i mądrze pomagajmy przezwyciężać problemy, nie wyręczając ich w działaniu.