Wynalazki na przestrzeni wieków

Jak działa radio? Czym jest elektromagnes? Do czego służyła nafta? Kiedy pojawił się balon? Czym jest ciecz nienewtonowska? Na te i jeszcze inne pytania odpowiadali uczniowie klas III gimnazjum swoim młodszym kolegom i koleżankom z klas trzecich szkoły podstawowej. Skąd się wziął pomysł? "Wiek wynalazków" to jeden z wielu tematów poruszanych na lekcji historii w gimnazjum. Nie pierwszy raz już chętni uczniowie mieli za zadanie przygotować wystawę wynalazków XIX w., wykonać wybrany przez siebie wynalazek wraz z opisem, wyjaśnić zasadę działania, omówić zastosowanie. Tym razem postanowili wzbogacić swą wystawę pokazując również odkrycia naukowe, których dokonano na przestrzeni wieków. Swoje dokonania zaprezentowali szerszej publiczności, którą stali się uczniowie ze szkoły podstawowej wraz ze swoimi wychowawczyniami: p. Joanną Pasek i p. Lidią Drozdowską.

Trudne zagadnienia pokazane w prosty sposób przykuły uwagę dzieci, wywołały ich olbrzymie zainteresowanie, sprawiły, że chętnych do udziału w eksperymentach nie zabrakło. Na koniec oklaski dla autorów lekcji, które dały im satysfakcję z dobrze wykonanego zadania. Mam nadzieję, że uczestnicy pokazu polubią nie tylko lekcje historii.