"Żywa lekcja historii" - Rzym i Galia w starożytności.

Żywa lekcja historii - Rzym i Galia w starożytności

Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w niezwyczajnej lekcji historii, która była połączeniem spektaklu i zabaw interaktywnych z udziałem uczniów. Tym razem uczestnicy poznawali dzieje Rzymian i Galów, ich kulturę materialną i duchową. Repliki strojów i uzbrojenia Celtów, Germanów oraz legionistów rzymskich stanowiły uatrakcyjnienie opowiadanej przez aktorów historii Rzymu. Opowiadaniu przeszłości towarzyszyły pokazy walki Juliusza Cezara z Galami z wielkim wodzem Wercyngetoryksem na czele. Cała walka zrobiła na uczestnikach wielkie wrażenie, a dźwięk uderzanych o siebie mieczy wywoływał u najodważniejszych gęsią skórkę. Jednak to nie wszystko! Zapamiętanie przeszłości przychodzi łatwiej jeżeli można się w niej choć na chwilkę "zanurzyć". Chętnych do targu niewolników oraz do stworzenia formacji bojowych "żółwia rzymskiego" nie brakowało! Bitwa Rzymian z Germanami z udziałem ochotników z naszej szkoły niewątpliwie była niezapomnianym przeżyciem. Uczniowie, którzy woleli popatrzeć na sceny walk z bezpiecznej widowni, mogli przymierzyć i chwycić oręż starożytnych: zbroje hełmy rzymskie i galijskie, tarcze, miecze i pila.

Należy wspomnieć również o tym, że lekcja została dobrze odrobiona przez naszych uczniów. W konkursie wiedzy o starożytności każdy spisał się na piątkę, choć tym razem był nią denar Juliusza Cezara wybity przez aktorów spektaklu w mennicy Cezara.