Niemiecki z WebQuestem

Śpiewająco po niemiecku

Na początku Nowego Roku 2012 wszystkie klasy gimnazjalne rozpoczęły kolejny projekt edukacyjny z języka niemieckiego wykorzystujący jedno z narzędzi technologii informacyjno-komunikacyjnych, jakim jest webquest. Webquest to nowatorska metoda nauczania, zorientowana na samodzielne zdobywanie wiedzy przez ucznia, w której głównym źródłem informacji, z którym uczeń pracuje, jest sieć Internet. Od strony technicznej webquest jest instrukcją dla ucznia w postaci strony internetowej.

Tegoroczny webquest nosi tytuł "ŚPIEWAJĄCO PO NIEMIECKU" i wprowadza uczniów w świat muzyki niemieckiego obszaru językowego. Przez 6 tygodni gimnazjaliści będą odgrywać role aktywnych słuchaczy niemieckich utworów muzycznych i w grupach fanów, krytyków, redaktorów, dziennikarzy, prezenterów i ekspertów muzycznych będą tworzyć w postaci elektronicznej materiały zachęcające do zainteresowania się wybranymi piosenkami.

Głównym celem projektu jest zmotywowanie uczniów do codziennego kontaktu z językiem niemieckim.

Zarówno webquesty zrealizowane w roku ubiegłym, jak i webquest "Śpiewająco po niemiecku" są autorskimi pracami nauczyciela j. niemieckiego, które zostały wyróżnione w konkursach "Webquest w Webuzzie", edycja 2010 oraz 2011, organizowanych przez Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastostowań Komputerów w Warszawie oraz firmę Microsoft. Działania związane z realizacją webquestów "Z myszką do Berlina" oraz "Na tropie Niemiec" zostały uznane przez Lubuskie Kuratorium Oświaty za Przykład dobrej praktyki i do 12.2012 są promowane na stronie internetowej kuratorium.

Śpiewająco po niemiecku