"Centrum Chemii w Małej Skali"- zajęcia warsztatowe dla uczniów naszej szkoły realizowane w ramach projektu pt. "Eksperymentujemy w Trzebiechowie – nowe pracownie, nowe zajęcia umiejętności"

Centrum Chemii w Małej Skali

02.01.2017 r. uczniowie naszej szkoły zaczynając od klasy pierwszej szkoły podstawowej kończąc na trzeciej gimnazjum, brali udział w warsztatach chemicznych orgaznizowanych przez specjalistów z Torunia. To pierwsze tego typu zajęcia z cyklu 10 spotkań, które będą odbywać się aż do maja tego roku i zakończą się niezwykłym pokazem chemicznym. Celem ich jest poszerzenie wiedzy i umiejętności uczniów z zakresu nauk przyrodniczych a w szczególności:

• nabycie umiejętności bezpiecznego posługiwania się sprzętem laboratoryjnym
  • własnoręczne projektowanie i wykonywanie eksperymentów
  • tworzenie rzetelnego opisu eksperymentu (szczególnie rozróżnianie obserwacji i wniosków),
  • zwiększenie zdolności manipulacyjnych

Autorzy warsztatów zakładają, że wszystkie w/w umiejętności uczniowie powinni zdobyć głównie poprzez zabawę. I niewątpliwie na tych pierwszych warsztatach tak było. Schematy, wzory, opis doświadczeń, oraz zasady obowiązujące podczas ich wykonywania, wszystko to zostało przedstawione w ciekawy i dowcipny sposób. Eksperymenty uczniom udały się wręcz koncertowo, w całej szkole "pachniało chemią", a uśmiech i ogromne zaciekawienie towarzyszyło uczniom wszystkich klas. Czekamy na kolejne spotkanie z wielką niecierpliwością.