ZESPÓŁ EDUKACYJNY
Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II
Nawigacaja ku wartościom, celom i marzeniom... – „Archipelag Skarbów“ w naszej szkole
28 November 2022 r.
Red. Małgorzata Jóźwiak, ,
Red. Małgorzata Jóźwiak, ,
„Ballada starego bosmana“
Wytocz beczkę swoich marzeń
Skrzynię skarbów wyjmij z rana
I posłuchaj tej ballady starego bosmana
Refren:
Hej, ha! Szaleją fale!
Hej, ha! Ramiona wznieście!
Nie trać z oczu swoich marzeń,
Gdy cię los nie pieści! (...)
W dnaich 17.11-18.11 2022r. młodzież z klasy 7 oraz 8 a i 8 b wędrowała przez „Archipelag Skarbów“. Taką nazwę nosi program profilaktyki zintegrowanej, który uczy młodych ludzi zdrowego i mądrego stylu życia. Najważniejszym celem programu jest zapobieganie zachowaniom ryzykownym i problemowym młodzieży, takim jak: przemoc rówieśnicza, w tym przemoc o podtekście seksualnym, korzystanie z alkoholu i narkotyków, oglądanie pornografii.
Czterogodzinne bloki warsztatów w dwa kolejne dni zamieniły grupę młodzieży w poszukiwaczy skarbu, jakim jest głębokie szczęście, trwała miłość i realizacja w życiu własnych pasji i marzeń.
Podczas warsztatów przekazywana była młodzieży wiedza o miłości, seksualności, budowaniu relacji opartych na zaufaniu i szacunku. Młodzież uczyła się jak radzić sobie z „tygrysami”, które mieszkają w „dżungli”, jaką jest wnętrze człowieka. Uczniowie otrzymali konkretne wskazówki, jak radzić sobie z pobudzeniem seksualnym, zakochaniem (które jest piękne, ale bywa ślepe), ze złością i gniewem. Ważnym aspektem programu był też trening asertywności, w którym uczestnicy mogli przećwiczyć umiejętność przeciwstawiania się negatywnej presji rówieśników. Młodzież z uwagą i powagą wysłuchała trenerów, ale też bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyła we wszystkich zaproponowanych przez prowadzących zadaniach. Nie brakowało odważnych ochotnikówdo wywiadów, scenek czy ćwiczeń.
Ostatnim punktem programu było wspólne odśpiewanie „Szanty z Archipelagu Skarbów“, które naszym uczniom wyszło doskonale.
Działania programu są kompleksowe. Objęły również rodziców oraz grono pedagogiczne. Uczestnicy spotkań zostali zapoznani z celami, treściami, efektami i przebiegiem programu oraz z wybranymi wynikami badań, które wyraźnie podkreślają chroniącą rolę rodziców i innych pozytywnych dorosłych w życiu ich dzieci. Trener przedstawił wskazówki dotyczące budowania dobrej relacji z nastolatkiem, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności poprawnej komunikacji, która jest niezbędna w wychowaniu młodego człowieka. Podkreślano rownież znaczenie odwoływania się do mocnych stron i pozytywnych cech zarówno pojedynczych dzieci, jak i całych zespołów klasowych.
Życie człowieka jest nieustanną wędrówką i od nas samych zależy, czy dotrzemy do wyznaczonego, upragnionego celu, jakim jest szczęście. Można go szukać długo, ale na pewno warto, bo jest ono bezcennym prezentem dla każdego człowieka.
Podróż po Archipelagu Skarbów nie była łatwa i prosta, ale na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników. Naszym uczniom zaś życzymy, by zawsze byli sobą i by odnaleźli swój życiowy skarb – swoje szczęście.
Program „Archipelag Skarbów“ jest wpisany do „Systemu standardów i rekomendacji programów profilaktycznych” sygnowanego przez najważniejsze agendy Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji i Nauki (Ośrodek Rozwoju Edukacji, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii).
Bardzo dziękujemy Komisji ds Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Trzebiechowie za sfinansowanie realizacji programu w naszej szkole.