ZESPÓŁ EDUKACYJNY

Twardowski i Boruta? Zagłosuj w konkursie na nazwę polskiej planety!

Planety

Międzynarodowa Unia Astronomiczna z okazji stulecia swojej pracy oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne ogłosiły ogólnonarodowy konkurs na nazwy planety pozasłonecznej i jej gwiazdy, odkrytych przez polskich astronomów w 2009 roku.

W pierwszym etapie konkursu uczestniczyła również nasza szkoła. Należało podać dwie nazwy – jedną dla planety i jedną dla gwiazdy, wraz z krótkim uzasadnieniem. Nazwy miały być związane ze sobą tematycznie i posiadać związek z Polską – historyczny, kulturowy lub geograficzny. W konkursie udział wzięli: Wiktoria Stawiarz (Mieszko i Dobrawa), Marta Jeż (Witelon i Tischner) i Szymon Urbański (Wars i Sawa).

Spośród 2800 propozycji do drugiego etapu wybrano 7 par nazw, na które można głosować do 31.10. na stronie www.iau100.pl/planety/

Zachęcamy do głosowania, a naszym uczestnikom pierwszego etapu gratulujemy pomysłowości!