ZESPÓŁ EDUKACYJNY
im. Jana Pawła II

NASZE SPOTKANIA Z PANEM KLEKSEM - lekcje kreatywnego myślenia i działania w klasie 4A

NASZE SPOTKANIA Z PANEM KLEKSEM

Omawianie lektury „Akademia pana Kleksa” było dla czwartoklasistów nie tylko zdobywaniem wiedzy i umiejętności, ale także świetną zabawą. Kształciliśmy umiejętność pracy w grupie – czego efektem były wykonane przez uczniów plakaty zawierające najważniejsze informacje dotyczące autora, bohaterów, gatunku literackiego, miejsca i czasu akcji oraz planu wydarzeń. Kolejne zajęcia poświęcone były na opis tytułowego bohatera – z uwzględnieniem szczegółowego wyglądu Ambrożego Kleksa, jego umiejętności i cech charakteru – co pozwoliło na kształcenie umiejętności pracy z tekstem, czytania ze zrozumieniem i wnioskowania na podstawie fragmentów lektury. A w efekcie powstały piękne portrety pana Kleksa. Był też czas na pracę w parach – gdzie uczniowie mogli zmierzyć się z zadaniami gry dydaktycznej łączącej w sobie wiedzę z różnych przedmiotów. Dużo wrażeń dostarczyła lekcja kleksografii, która umożliwiła uczniom podróż w świat wyobraźni i stworzenie pięknych obrazów z jednego kleksa… Przez cały cykl zajęć dzieci zbierały kolorowe piegi, co sprawiało im ogromną radość!

To były bardzo owocne lekcje, a wykorzystane metody aktywizujące dostarczyły wielu twórczych rozwiązań, satysfakcji i przyjemności w pokonywaniu rutyny szkolnej. Uczniowie dzięki takim zajęciom chętniej i aktywniej angażują się w proces kształcenia, współdziałają w zespole, uczą się otwartości, samodzielności i odpowiedzialności za powierzone im zadania. Stosowanie metod aktywizujących sprawia również, że uczniowie uczą się właściwej komunikacji, tolerancji i wyrozumiałości.