ZESPÓŁ EDUKACYJNY

Eksperymentujemy w Centrum Nauki Keplera

W dniu 3 lutego 2017 r. grupa czterdziestu uczniów z klas I-III wraz z opiekunami pojechała na wycieczkę edukacyjną do Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze w ramach projektu "Eksperymentujemy w Trzebiechowie – nowe pracownie, nowe zajęcia, nowe umiejętności". Na początku grupa udała się do Planetarium Wenus, gdzie obejrzała film pt. "Mała Gwiazdka" w technologii fulldome – jest to system projekcji video, w którym obraz otacza nas ze wszystkich stron. Dzięki temu mamy wrażenie uczestniczenia w centrum wydarzeń prezentowanych na kopule.

Mała Gwiazdka to opowieść o "przeciętnej" żółtej gwiazdce, która przemierza Wszechświat w poszukiwaniu własnych planet by móc je ogrzewać i chronić. W trakcie swojej podróży spotyka wiele różnych obiektów, między innymi inne gwiazdy. To dzięki tym spotkaniom dowiaduje się z czego zrobione są gwiazdy, co powoduje, że każda z nich jest wyjątkowa i odkrywa, że gwiazdy łączą się, tworząc galaktyki.

Po tak ciekawej projekcji w czasie przerwy dzieci zjadły obiad w restauracji Mc Donald`s w Focus Mall, a następnie udały się do Centrum Przyrodniczego, gdzie chętnie przebywały w Sali Stanowisk Interaktywnych ponieważ, sala jest wyposażona w 34 stanowiska, które pozwalają na realizację wybranych zagadnień z biologii (w tym biologii człowieka), fizyki i geografii, w oparciu o przeprowadzone eksperymenty. Stanowiska umożliwiają samodzielne wykonanie eksperymentu przez ucznia, a przygotowane tablice z opisami są uzupełnieniem prezentowanych treści. Stanowiska interaktywne to miejsce, w którym odwiedzający uzyskuje możliwość obcowania z zagadnieniami naukowymi przez samodzielne przeprowadzenie przygotowanego doświadczenia. Każde z 34 stanowisk inspiruje, pobudza umysł zwiedzającego, wywołuje skojarzenia, skłania zwiedzającego do stawiania pytań i do szukania na nie odpowiedzi, dodatkowo wymaga od użytkownika aktywności – wykonania określonej czynności fizycznej, połączonej z wysiłkiem intelektualnym.

Wycieczka do Centrum Nauki Keplera była bardzo udana. Wszyscy uczestnicy bardzo zadowoleni, pełni wrażeń i wzbogaceni o nowe doświadczenia wrócili do domu.