ZESPÓŁ EDUKACYJNY

Centrum Chemii w Małej Skali

Dnia 26 stycznia po raz kolejny w naszym gimnazjum odbyły się warsztaty chemiczne. Pierwszym doświadczeniem było badanie krystalizacji utrwalacza fotograficznego. Wsypaliśmy do próbówek utrwalacze w kryształkach i podgrzaliśmy je nad świeczką aby je rozpuścić. Gorącą próbówkę ochłodziliśmy w wodzie. Do chłodnego płynu wrzuciliśmy kilka kryształków stałego utrwalacza. Okazało się, że wewnątrz szkła substancja krystalizuje się i robi się ciepła. Do drugiego doświadczenia potrzebowaliśmy łyżki zrobionej z klamerki i sreberka. Na nią pani Kasia, (prowadząca zajęcia w gimnazjum) wsypała pomarańczowe drobinki i trzymając łyżkę nad ogniem obserwowaliśmy małe wybuchy i wystrzały. Oba eksperymenty opisaliśmy na kartach pracy przygotowanych przez naszą prowadzącą, abyśmy mogli do zdobytej wiedzy zerknąć w razie potrzeby.

Na warsztatach prowadzonych przez pana Krystiana w szkole podstawowej wykonaliśmy eksperyment, w którym niebieski proszek (sól kąpielowa) rozmieszaliśmy z wodą, a następnie wsypaliśmy tam piasek. W ten sposób powstała mieszanina niejednorodna. Naszym kolejnym zadaniem było oddzielenie piasku od płynu. Ten proces nazywamy sączeniem. W drugim doświadczeniu pomieszaliśmy alkohol z atramentem, aby następnie oddzielić go. Metodę tą nazywamy destylacją. Oddzielony alkohol wylaliśmy i rozprowadziliśmy na ławkę, a później podpaliliśmy! Okazało się, że alkohol jest łatwopalny. Zajęcia dla nas są bardzo ciekawe i odkrywcze.