Jan Paweł II

ZESPÓŁ EDUKACYJNY
Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Jana Pawła II

Wielkanocne spotkanie z babciami i dziadkami

Wielkanocne spotkanie z babciami i dziadkami

Wielkanoc to najradośniejsze święto – zarówno w kościelnym roku liturgicznym, jak i w obrzędowym kalendarzu Polski. Z tej okazji uczniowie z klasy I a z wychowawczynią - panią Lidią Drozdowską i uczniowie z klasy I b z wychowawczynią – panią Joanną Pasek w dniu 26 marca 2013 roku zaprosili na wielkanocne spotkanie swoje babcie i dziadków. Zaproszeni goście o oznaczonej godzinie licznie stawili się w auli szkoły i zasiedli przy pięknie przygotowanych stołach. Z zainteresowaniem oglądali przedstawienie w wykonaniu swoich wnucząt na temat zapomnianych, nieznanych, a także obchodzonych obecnie zwyczajów i tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi.

Dzieci przypomniały wszystkim, że Niedziela Palmowa kiedyś nazywała się "kwietna" lub "wierzbowa", a osoby, które zostały uderzone poświęconymi palmami miały szczęście i dobrobyt. W Wielkim Tygodniu trwały przygotowania do Wielkanocy. W domach i w obejściu robiono dokładne porządki. Kiedy umilkły dzwony w kościołach, młodzież urządzała wielkie grzechotanie, a dzieciom rozdawała kołatki. Żegnano się z postem poprzez przybijanie śledzia do drzewa i wylewanie żuru. Ozdabiano jajka, z których powstawały pisanki, kraszanki i drapanki. W Wielką Sobotę przystrajano wiklinowe kosze, aby poświęcić w nich pokarmy. Były one zjadane podczas wielkanocnego śniadania. W czasie Świąt Wielkanocnych urządzano zabawy z jajkami, szukanie prezentów od Zajączka, śmigus-dyngus, chodzenie z Kogucikiem.

Występy wnuków bardzo podobały się babciom i dziadkom, zwłaszcza, że wykorzystywały one do nich przygotowane rekwizyty. Nagrodzili je gromkimi brawami.

Po przedstawieniu wszyscy podzielili się poświęconym jajkiem i składali sobie najlepsze życzenia z okazji zbliżających się świąt. Wielkanocne spotkanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem, który przygotowali rodzice obu klas.

Wielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkamiWielkanocne spotkanie z babciami i dziadkami