Czyste powietrze wokół nas

Przedszkolny program antynikotynowy „Czyste powietrze wokół nas” w grupie dzieci sześcioletnich był realizowany już w roku szkolnym 2015/2016. W bieżącym roku szkolnym wzbogacony został o zabawy umożliwiające dzieciom zmysłowe poznanie powietrza. Przeprowadzone zabawy i doświadczenia miały na celu umożliwić dzieciom znalezienie odpowiedź na pytania: Gdzie jest powietrze?, Jakie jest powietrze?, Do czego jest potrzebne? i Co ja mogę zrobić żeby powietrze, którym oddycham, służyło mojemu zdrowiu?

Odpowiedzi na te pytania „Zajączki” szukały między innymi wykorzystując butelki, słomki do napojów, baloniki, świecę, wodę, biorąc udział w zabawie złap powietrze, usiądź na powietrzu. Zastanawiały się również, co jest w środku bańki mydlanej. Do sprawdzenia ruchu powietrza wykonały latawce, którymi bawiły się w ogródku przedszkolnym. Sprawdzały, jakie jest powietrze w okolicy przedszkola i skąd biorą się zanieczyszczenia obserwując spalanie plastiku, gumy i drewna. Dzieci obejrzały prezentacje programu „Czyste powietrze wokół nas”, podczas której jej bohater Dinuś przypomniał przedszkolakom o wielkiej szkodliwości dymu papierosowego dla ludzi i o sposobach unikania go. Każde dziecko wykonało rysunek na temat „Nie pal przy mnie, proszę”.