Co słychać jesienią w grupie starszaków

23 września 2014 r. starszaki powitały jesień spacerem do parku, zabawami przy muzyce, pląsami i tańcem. I tak jesień została z nami w przedszkolu i w naszej sali podczas zabaw, zajęć i spacerów. Dzieci poznawały owoce leśne, owoce z naszych sadów i warzywa, które rosną w ogrodach. Odwiedziły sklep i oglądały w nim przetwory na zimę, a także owoce egzotyczne. Podczas zajęć samodzielnie wykonały sałatkę owocową. Z masy solnej lepiły i malowały owoce oraz warzywa. Ozdobiły słomki do napojów przez które wyśmienicie smakował kompot ugotowany przez nasze Panie kucharki. Dowiedziały się, jak ważne w jadłospisie człowieka są kasze, warzywa i owoce. Wiedzą również o tym, że słodycze z korzyścią dla zdrowia można zastąpić owocami.

Bliskie sąsiedztwo parku pozwoliło dzieciom codziennie obserwować zmiany, które zachodzą w przyrodzie jesienią. Liście zgromadzone podczas spacerów posłużyły dzieciom do rozpoznawania drzew, do wykonania odbijanek z listków. Obserwacje poczynione przez starszaki pozwoliły im namalować jesienne drzewo za pomocą plamek. Ze zgromadzonych kasztanów zrobiły korale, które zdobią nasz kącik przyrody. Kasztany, które pozostały wykorzystujemy do liczenia.

W kąciku przyrody przedszkolaki założyły hodowlę kasztanowca, śliwy i jabłoni. Wiedzą, jak ludzie wykorzystują "dary jesieni" i jak zwierzęta przygotowują się do zimy. Znają ptaki, które odlatują do ciepłych krajów i wiedzą, że np. borsuk, niedźwiedź, nietoperz, żaba śpią zimą. Znają również zwierzęta, które prowadzą nocny tryb życia (nietoperz, sowa, borsuk, jeż, ćma).

Poznając jesień razem tańczyliśmy, śpiewaliśmy i nauczyliśmy się wesołych zabaw.

A naszymi pracami można się zachwycać!