"Klasa z klasą" - gra symulacyjna z języka niemieckiego

Klasa z klasą - gra symulacyjna z języka niemieckiego

16 stycznia gościliśmy w naszym gimnazjum Panią Monikę Łagowską z Instytutu Goethego w Warszawie, która poprowadziła edukacyjną grę "Klasa z klasą" dla grupy uczniów uczestniczących w ogólnopolskim projekcie "Niemiecki ma klasę".

Gra w innowacyjny sposób wykorzystuje metodę symulacji, której istotą jest odtwarzanie procesów negocjacyjno-decyzyjnych w warunkach maksymalnie zbliżonych do warunków rzeczywistych. Pani Monika na 4 godziny przeniosła nas do Szkoły nr 99 w Złotej Górze. Gimnazjaliści wcielili się w role dyrekcji, nauczycieli, rady rodziców, uczniów oraz przedstawicieli mediów i wspólnie starali się rozwiązać problem braku sklepiku szkolnego.

Gra była prowadzona w języku polskim z elementami języka niemieckiego, a jej głównym celem było uwrażliwienie młodzieży na znaczenie partycypacji w życiu szkoły. Uczestnicy uczyli się współpracować w celu dokonania zmian w swoim bezpośrednim otoczeniu. Poprzez aktywne działanie uczniowie ćwiczyli rozmaite kompetencje społeczne - przedsiębiorczość, formułowanie własnych opinii, negocjowanie, interakcję w grupach, wystąpienia publiczne i wiele innych, a także trenowali różne techniki pracy w nauce języka wykorzystując teksty scenariusza gry, szyldy, fiszki, słowniki, tworząc plakaty i wypełniając arkusze argumentów, charakterystyki ról itp.

Udział w grze był dla uczniów ciekawym doświadczeniem i dobrą zabawą oraz okazją do poznania siebie, integracji grupy projektowej oraz refleksji nad sposobem realizacji projektu "Niemiecki ma klasę".