Młodzi głosują – wybory prezydenckie 2015

My, czyli klasa I b 22.05 br. zakończyliśmy realizację projektu edukacyjnego pt. "Młodzi głosują – wybory prezydenckie 2015". Nasze działania były częścią ogólnopolskiego programu realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, w którym uczestniczą uczniowie ze szkól gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Niestety projekt dobiegł końca. Niestety, ponieważ oprócz zdobytej wiedzy o wyborach, kompetencjach prezydenta, a także nabyciu różnych umiejętności bawiliśmy się wyśmienicie.

Naszym celem było uświadomienie gimnazjalistom po co są wybory i dlaczego warto głosować. W tym celu przeprowadziliśmy lekcje dla klas pt. "Ile waży jeden głos?", które przebiegły bardzo pomyślnie. W czasie zajęć odgrywaliśmy scenkę pokazującą niezdecydowanie wyborcy, który zastanawiał się - jak wielu Polaków - czy ma iść na wybory, czy też narzekać i zostać w domu. Dzięki temu przedstawieniu nie tylko wyjaśniliśmy uczniom jakie kompetencje posiada prezydent RP, jakie znaczenie ma udział w wyborach każdego obywatela, ale i również rozbawiliśmy ich do łez. Nasi koledzy z innych klas, doceniając nasze zdolności aktorskie, proponowali nam, abyśmy zapisali się do szkolnego kółka teatralnego.

01.02 uczestniczyliśmy w festynie zorganizowanym przez Trzebiechowski Ośrodek Kultury. Podczas tej imprezy rozdawaliśmy ulotki zachęcające do głosowania, proponowaliśmy ludziom, aby zrobili zdjęcie z naszym monidłem – wpisując ich do "galerii ludzi, którzy wiedzą czego chcą od życia, którzy chodzą na wybory". Choć nie wszyscy mieli ochotę na fotki to jednak nasze działania spotkały się z wielką przychylnością ludzi będących na festynie.

Zaraz po majówce 06.05. zorganizowaliśmy wybory prezydenckie w naszej szkole. Zanim jednak przeprowadziliśmy głosowanie dostarczyliśmy uczniom informacje o kandydatach, a także zachęcaliśmy ich do porównania swoich poglądów z poglądami kandydatów odsyłając ich na stronę www.latarnikwyborczy.pl. Głosowanie odbywało się na przerwach, było całkowicie dobrowolne, i tak jak przystało na prawdziwe wybory, głosujący uczniowie musieli okazać się legitymacją uczniowską. Frekwencja w naszej szkole wyniosła 48,57%. Zwycięzcą szkolnych wyborów został pan Janusz Korwin-Mikke. Zresztą, tak jak w większości szkół w Polsce. W przedostatnim tygodniu naszego projektu tuż przed II turą wyborów, postanowiliśmy przeprowadzić ankietę wśród mieszkańców i zapytać ich, dlaczego uczestniczą lub dlaczego nie uczestniczą w wyborach. W czasie przeprowadzania sondy propagowaliśmy profrekwencyjne hasła w rodzaju: "Nie bądź durny, idź do urny", "Twój głos - to moja przyszłość" itp. Wszystkie osoby, które spotkaliśmy twierdziły, że chodziły, chodzą i będą chodzić na głosowania. Także pytana przez nas nauczycielka biologii potwierdziła, że tak długo jak pozwoli jej zdrowie, będzie spełniała swój patriotyczny obowiązek przy wyborczej urnie.

Bardzo podobał się nam ten projekt, chcielibyśmy jeszcze raz móc uczestniczyć w tego typu przedsięwzięciu.