Dlaczego niemiecki? - Festiwal Filmów Uczniowskich

Englisch ist ein Muss,
Deutsch ist ein PLUS!

Uczniowie klas I – III gimnazjum z grup bardziej zaawansowanych językowo pracowali w I semestrze bieżącego roku szkolnego nad scenariuszami filmików reklamujących naukę języka niemieckiego. Filmiki miały w kreatywny sposób przedstawiać odpowiedź na pytanie Dlaczego niemiecki?, aby zainteresować rówieśników językiem i kulturą Niemiec.

W ramach projektu powstało kilkanaście ciekawych filmików, spośród których część została opublikowana w serwisie YouTube, a jeden z nich reprezentował szkołę w ogólnopolskim konkursie pt. "Wkręć się w niemiecki!" - zorganizowanym przez Instytut Goethego w Warszawie.

Naszej gimnazjalnej społeczności filmiki zaprezentowane zostały podczas Festiwalu Filmów Uczniowskich, który odbył się w dniach 27-30.05.2014 pod hasłem "Englisch ist ein Muss, Deutsch ist ein Plus!" (Angielski to mus, niemiecki to plus!). Celem organizacji festiwalu było zapoznanie wszystkich gimnazjalistów z interesującymi efektami prac grup projektowych, zwiększenie motywacji młodzieży do nauki drugiego języka obcego i zwrócenie uwagi na fakt, że język angielski jest obecnie koniecznością wymaganą prawie od wszystkich, znajomość niemieckiego natomiast jest dodatkową umiejętnością, która może otworzyć przed nimi więcej drzwi w przyszłości.

Filmowym pokazom towarzyszyła gazetka ścienna w sali językowej "Dlaczego język niemiecki?", dyskusje na temat korzyści płynących ze znajomości niemieckiego, a także pozytywne wrażenia autorów filmików z pracy nad realizacją projektu. Uczniowie w głosowaniu wybrali również filmiki, które najciekawiej motywują do nauki języka niemieckiego:

"Inny świat"
Miłosz Ćwiertniewicz, Marcin Raźny i Dawid Sienkiewicz

"Sytuacje, w których bez niemieckiego ani rusz!"
Weronika Bandosz, Olga Łukomska i Klaudia Rejmak

"Deutsch ist super!"
Jacek Biliński

wyróżnienie
"Bo warto znać niemiecki..."
Michał Biliński, Kaja Szlak, Zuzia Trawa i Sandra Zdaniewicz

Laureatom i autorom pozostałych filmików gratulujemy świetnych pomysłów
i życzymy kreatywnej zabawy w następnych projektach!

DEUTSCH MACHT SPAß!