Konkursy ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ 2012 czyli profilaktyka przez zabawę

Główne cele kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł w 2012 roku to m.in.: zwiększenie zaradności dzieci i młodzieży, rozwinięcie umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach życiowych, w szczególności gdy dochodzi do prób częstowania alkoholem, papierosami czy narkotykami.

Kampania ma także na celu przeciwdziałanie bierności, bezradności i nudzie oraz zmniejszenie dostępności alkoholu dla dzieci i młodzieży.

ZTU dla gimnazjalistów zakłada:
  • dostarczenie wiedzy o zachowaniach asertywnych w trudnych sytuacjach (np. namowy picia alkoholu i zażywania narkotyków)
  • pomaganie w kształtowaniu własnej tożsamości
  • uświadamianie możliwości życiowych
  • zachęcanie do krytycznego i logicznego myślenia
    Pozwoli to młodemu człowiekowi na:
  • stanowcze odmawianie picia alkoholu, brania narkotyków, czy stosowania niebezpiecznych mieszanek
  • odważne stawianie sobie życiowych celów i zadań
  • podejmowanie nowych wyzwań
  • krytyczną ocenę sytuacji, dostrzeganie zagrożeń i podejmowanie zachowań asertywnych

Kampanijne zadania mobilizują uczniów do samodzielnego myślenia, uruchomienia twórczych pokładów umysłu, wskazują na możliwości planowania swojej codzienności tak, by nie dać się wciągnąć w zachowania ryzykowne, by ciekawe zajęcia i sukcesy w ich realizacji pozwoliły uczniom uwierzyć w siebie i rozwinęły poczucie sprawczości, pokazały, że każdy jest kowalem swojego losu.

Istotnym punktem kampanii są konkursy profilaktyczno – edukacyjne, które aktywizują młodych ludzi, a także rozwijają ich kreatywność.

W 2012 roku ZTU zachęca młodzież do uczestnictwa w następujących konkursach:
  • plastyczno-literackim Autoportret nakierowujący Waszą uwagę na trudny obiekt – samych siebie, który trzeba narysować lub opisać (nad plastyczną oprawą Waszych prac czuwa pni Ania Kowalewicz, natomiast o literacką poradę możecie poprosić panią Anię Czepiżak)
  • ulotkowo-internetowym Jak ryba w wodzie, który składa się z pięciu nietypowych pytań dotyczących pływania, na które odpowiedzieć można wyłącznie drogą internetową www.trzezwyumysl.pl/page/show/id/116
  • konkursie Szukamy Młodych Mistrzów – Ponadprzeciętni, który ma Was zmotywować do zaprezentowania swoich uzdolnień i osiągnięć. Będziecie mogli przedstawić je poprzez internetowy formularz ponadprzecietni.trzezwyumysl.pl
  • konkursie dla klas Ruszajmy się, zachęcający grupy do przygotowania trzyminutowych filmów ilustrujących tytuł konkursu.

Zatem do dzieła!!!

Życzymy ciekawych i oryginalnych pomysłów i prac!

Więcej informacji o kampanii i poszczególnych konkursach znajdziesz tutaj www.trzezwyumysl.pl

Gimnazjalną kampanię koordynuje pani Małgorzata Jóźwiak, do której możecie udać się w razie jakichkolwiek wątpliwości. Zapraszam!