Ekonomia na co dzień - czyli decyduj o sobie

Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości

Program Ekonomia na co dzień jest propozycją z zakresu edukacji ekonomicznej i doradztwa zawodowego dla uczniów gimnazjum oraz rozwijania wśród nich postaw przedsiębiorczych. Wdrażany jest przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.

Gimnazjaliści uczą się m.in.: kreowania własnego wizerunku, gospodarowania posiadanymi zasobami, zarządzania czasem, planowania i konsekwentnego realizowania wyznaczonych celów. Planują własną karierę zawodową poprzez wytyczanie ścieżki edukacyjnej i przekonują się o istnieniu zależności między sukcesem wżyciu zawodowym, a wykształceniem, kreatywnością i umiejętnością dostosowania się do zmieniającej się struktury rynku pracy. O programie

Uczeń realizujący program ma szansę na:
  • poznanie siebie – swoich mocnych stron i ograniczeń, zasad kreowania własnego wizerunku,
  • zaplanowanie dalszej ścieżki edukacyjnej i drogi zawodowej,
  • przygotowanie do zaistnienia na rynku pracy,
  • zdobycie umiejętności gospodarowania swoimi zasobami, zarządzania czasem, finansami, korzystania z praw konsumenta oraz usług banku.

To właśnie w gimnazjum młody człowiek planuje swoją przyszłość, podejmuje decyzje dotyczące dalszej drogi edukacyjnej i wyboru zawodu. W związku z tym nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym przystępuje do realizacji w/w programu. Pedagog szkolny – Małgorzata Jóźwiak już rozpoczęła wdrażanie propozycji doradztwa zawodowego ujętego w programie, którym objęła klasy II. Zrealizowała już treści z działu "Mogę, potrafię, chcę": odkrywanie i prezentowanie własnych umiejętności, predyspozycji, mocnych i słabych stron, planowanie własnej przyszłości na podstawie swoich zainteresowań, zdolności i predyspozycji.

Zadania z zakresu edukacji ekonomicznej będzie realizowała Pani Joanna Urbańska – Marcinek.