Co dalej, gimnazjalisto...?

Doradztwo zawodowe

Już w gimnazjum młodzież powinna dokonać bardzo ważnej decyzji życiowej - wybrać odpowiednią dla siebie szkołę ponadgimnazjalną, określić swoją własną ścieżkę edukacyjno – zawodową. Podjęcie przez młodego człowieka mądrej i trafnej decyzji dotyczącej wyboru zawodu nie jest zadaniem łatwym, dlatego do decyzji tej należy młodzież przygotować. W tym celu nasze gimnazjum oferuje uczniom szereg różnych form zajęć zawodoznawczych, które pomagają zwiększyć szanse zawodowe młodych ludzi oraz zmobilizować ich do odpowiedzialności za własną drogę edukacyjno - zawodową.

Podczas zajęć z doradcami zawodowymi Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej czy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Zielonej Górze, omawiane są zagadnienia związane z samopoznaniem (zainteresowania, uzdolnienia, umiejętności, temperament, obraz własnej osoby), etapy podejmowania decyzji zawodowych i edukacyjnych, informacje dotyczące różnych zawodów, wymogi współczesnego rynku pracy i charakterystykę systemu edukacji. Młodzież gimnazjalna bardzo chętnie i aktywnie bierze udział we wszystkich organizowanych spotkaniach.

Dzięki nim uczniowie:
  • potrafią określić i rozwijać swoje zainteresowania, uzdolnienia, znają swój system wartości, swoje upodobania, mocne i słabe strony oraz własne predyspozycje do wykonywania zawodów
  • znają podstawowe podziały zawodów, warunki, środowisko pracy i wymagania psychofizyczne w konkretnych zawodach, przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania różnych zawodów
  • znają rodzaje i typy szkół przygotowujących do wybranego zawodu, przebieg kształcenia i czas trwania nauki
  • posiadają informacje o funkcjonowaniu rynku pracy, znają trendy na rynku pracy oraz dostrzegają szanse zatrudnienia w danym zawodzie.

Doradztwo zawodoweDoradztwo zawodoweDoradztwo zawodoweDoradztwo zawodoweDoradztwo zawodoweDoradztwo zawodoweDoradztwo zawodoweDoradztwo zawodoweDoradztwo zawodowe