Światowy Dzień Walki z AIDS

1 grudnia przypada Światowy Dzień Walki z AIDS organizowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) od 1988 roku. Tego dnia, na całym świecie odbywają się spotkania, konferencje, akcje edukacyjne oraz happeningi poświęcone zarówno profilaktyce, jak i poszerzaniu świadomości społecznej na temat choroby. Młodzież naszego gimnazjum również pamiętała w tym dniu o zakażonych HIV, chorych na AIDS oraz o ich najbliższych. Pedagog szkolny wspólnie z uczniami klasy II b: Beatą Kapską, Natalią Gralińską, Roksaną Filipczak, Igą Pasek, Dominiką Dąbek, Darią Obiegała, Bartkiem Majda oraz Radkiem Pełka z klasy I b, przygotowali dla gimnazjalistów piękny i wzruszający montaż słowno – muzyczny, którego intencją było uświadomienie młodym ludziom specyfiki choroby, wyczulenie na krzywdę drugiego człowieka oraz uczenie młodzieży tolerancji, empatii i troski o innych. Występ poprzedzony był rozdawaniem uczniom ulotek informacyjnych zawierających podstawowe informacje na temat tego, w jaki sposób można uniknąć zakażenia HIV. Na ulotkach umieszczono również adres strony internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS oraz numery telefonu zaufania AIDS. Celem rozpowszechniania ulotek było popularyzowanie świadomości, że zagrożenie zakażenia HIV dotyczy każdego.

W trakcie przedstawienia zaprezentowany został przygotowany przez młodzież krótki film, który zawierał wiele cennych informacji o HIV/AIDS. Uczestnicy apelu dowiedzieli się o możliwościach zakażenia wirusem HIV oraz o śmiertelności z powodu AIDS w Polsce i na świecie. Dostarczono młodym ludziom również wiedzy na temat tego, jak żyć, by nie narażać się na zakażenie. Ważnym elementem apelu była odpowiednio dobrana refleksyjna muzyka oraz przepiękna dekoracja wykonana przez panią Anię Kowalewicz. Na koniec apelu pani pedagog podsumowała szkolny konkurs wiedzy o HIV i AIDS oraz wręczyła zwycięzcom i wyróżnionym dyplomy wraz ze słodkimi upominkami.

Obchodom Światowego Dnia Walki z AIDS towarzyszyła również przygotowana wcześniej gazetka na korytarzu szkolnym, która przedstawiała statystyki zakażeń HIV oraz zachorowań na AIDS, drogi zakażenia tym śmiertelnym wirusem oraz wyjaśniała znaczenie symbolu czerwonej wstążki.