Dzień Bez Wulgaryzmów – akcje SU

Przekleństwa są powszechnie uważane za objaw prymitywizmu i braku kultury, są też formą przemocy słownej, wyrazem braku kontroli nad emocjami, zaburzają komunikację językową i zawsze budują negatywny obraz osoby, która ich używa.

Dobrą okazją do uświadomienia tych faktów uczniom był 17 grudnia, którego obchodzony jest Światowy Dzień Bez Wulgaryzmów.

Samorzad Gimnazjum przygotował kilka akcji promujących kulturę słowa i zachęcających do refleksji nad własnym zachowaniem:

• przeprowadziliśmy w klasach akcję wyboru uczniów, którzy nie używają brzydkich wyrazów i wyróżniliśmy ich DYPLOMAMI UZNANIA ZA DBANIE O KULTURĘ JĘZYKA,
  • Dzień Bez Wulgaryzmów – akcje SU

• w akcji SPINACZ zachęcaliśmy do powstrzymania się od przeklinania,
  • przygotowaliśmy też okolicznościową gazetkę ścienną, na której znalazły się m.in. chwytliwe hasła gimnazjalistów propagujące wypowiedzi bez wulgaryzmów. Najciekawsze z nich zostaną nagrodzone drobnym upominkiem.