Andrzejki

Andrzejki

 

W dawnych czasach, kiedy dni były coraz krótsze, a wieczory długie, w wieczór poprzedzający święto Andrzeja ludzie zbierali się w jednym domu, aby wspólnie bawić się i śpiewać. Był to bowiem okres wróżb. Młode dziewczęta zaglądały do studni i wypowiadały głośno swoje życzenie. Jeśli echo odpowiadało, to życzenie wkrótce miało się spełnić.

Do bardzo powszechnych wróżb należało topienie wosku. Roztopiony wosk wlewano na wodę przez dziurkę od klucza, po zastygnięciu przyglądano się jaki kształt ma cień woskowej figury. Były też wróżby z udziałem zwierząt. Każda dziewczyna stawiała ziarno w misce i wypuszczano koguta. Ta, której ziarno wybrał kogut mogła mieć nadzieję, że najszybciej wyjdzie za mąż.

Stare zwyczaje wróżenia przetrwały do dziś. Jednak dzisiaj nikt poważnie nie traktuje już wróżb, są one raczej ciekawym urozmaiceniem codzienności, elementem rozrywki. Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy, dzieci jak i dorośli bawią się w żartobliwe wróżby, najczęściej wspólnie, w dużym gronie, na organizowanych zabawach, imprezach, spotkaniach kameralnych, czy w domu, w rodzinnym gronie.
Ciekawostka!

Katarzynki to odpowiednik andrzejek, tylko dla kawalerów. W nocy z 24 na 25 listopada, tj. w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej, odbywały się wróżby młodych mężczyzn dotyczące ożenku i poszukiwania partnerki. Święto to zostało wyparte przez andrzejki.

Andrzejki
https://view.genial.ly/5fbcd07d93901a0d1540056d/horizontal-infographic-review-andrzejkowe-wrozby
https://youtu.be/-PQMkBUu97o
https://youtu.be/wlWAnu2FJmM
https://wordwall.net/pl/resource/662753
https://view.genial.ly/5fb4ce76f8a0ef13943d58bf/presentation-andrzejki