Wielka Liga Czytelników

"Najlepszą rzeczą jaką rodzice mogą zrobić dla szczęścia i przyszłości swego dziecka, jest codzienne głośne czytanie mu dla przyjemności i radykalne ograniczenie telewizji"

I. Koźmińska, E. Olszewska "Wychowanie przez czytanie"

Wielka Liga Czytelników

Nasi uczniowie biorą udział w ogólnopolskim projekcje czytelniczym "Wielka Liga Czytelników, organizowanym na dwóch poziomach: kl. 1-3 i 4-6. Głównym celem projektu "Wielka Liga Czytelników" jest tworzenie mody na czytanie wśród rodzin. Pragniemy, aby czytający rodzic stanowił dobry przykład dla dziecka i był dla niego promotorem kultury.

Uczestnicy konkursu klas 1-3:

• Szymon Urbański z kl. III a
  • Natalia Maćkowiak z kl. III b
  • Maksymilian Janus z kl. III b
  • Łucja Wojdyła z kl. I

Uczestnicy konkursu klas 4-6:

• Julia Antecka z kl. VI a
  • Dominik Bednarski z kl. VI b
  • Julianna Lesiuk z kl. VI a

Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych czytelników wśród uczniów szkół podstawowych i równocześnie:

• promowanie czytelnictwa i kreowanie mody na czytelnictwo,
  • kształtowanie nawyku czytania i zdobywania wiedzy,
  • rozbudzanie umiejętności poszukiwań literackich i zainteresowania literaturą
  • promowanie wartości rodzinnych, w tym wspólnego spędzania czasu rodziców z dziećmi,
  • promowanie twórczości dziecięcej,
  • rozwijanie umiejętności uczniów w zakresie czytania ze zrozumieniem,
  • wyszukiwania informacji, kojarzenia faktów, zdolności językowych.

17 października 2016 r. rozpoczął się pierwszy etap konkursu i potrwa do 10 marca 2017 r. Celem pierwszego etapu jest wyłonienie po trzech półfinalistów w obu kategoriach klasowych. Uczestnicy pierwszego etapu zdobywają zaliczenia/sprawności poprzez czytanie proponowanych przez Organizatorów WLC książek i rozwiązywanie przygotowanych do nich testów. Testy zawierają pytania dotyczące treści całej książki lub jej fragmentu, a także pytania interdyscyplinarne.

Dozwolona, a nawet wskazana jest wspólna praca dzieci wraz z rodzicami/opiekunami przy rozwiązywaniu testów. Rodzice uczniów powinni wspierać dzieci, pomagać, pełnić rolę doradczą, nakierowywać je na właściwy tok myślenia, czy odpowiednie źródło informacji. Każdy formularz WLC dotyczy jednej książki. Za zaliczenie testu uczniowie otrzymują sprawność. Uczniowie mogą oddawać formularze do 10 lutego 2017 r. Uczestnicy konkursu, którzy zdobędą 10 sprawności mogą wziąć udział w szkolnym/bibliotecznym teście kwalifikacyjnym do półfinału. Test zostanie zorganizowany między 13 lutego a 10 marca 2017 r.

Konkurs odbywa się pod patronatem

Wielka Liga CzytelnikówWielka Liga Czytelników