Nasza szkoła to szkoła otwarta na teatr!

W ramach współpracy naszej szkoły z Teatrem Lubuskim przystąpiliśmy w tym roku szkolnym do realizacji projektu edukacyjnego "Teatr nie gryzie – spróbuj go oswoić". Będzie to szereg zróżnicowanych działań pedagogicznych skierowanych do uczniów wszystkich grup wiekowych, które prowadzone będą wokół przedstawień Lubuskiego Teatru. Uczestnicy spektakli zostaną wcześniej przygotowani do aktywnego odbioru przedstawienia – zadaniem nauczycieli-bibliotekarzy będzie przeprowadzenie pogadanki, w ramach której wprowadzą dzieci w tematykę i problematykę baśni oraz głośne czytanie jej fragmentów. Następnie uczniowie pod okiem nauczyciela plastyki zaprojektują - odpowiednio do kategorii wiekowej - plakat lub wykonają prace plastyczne, projekty kostiumów i scenografii do przedstawienia.

W dniu przedstawienia w jednej z klas pedagog teatru przeprowadzi warsztaty przygotowujące do odbioru przedstawienia, dotyczące języka scenicznego, poruszanych problemów. Natomiast po przedstawieniu dzieci i młodzież naszego Zespołu Edukacyjnego spotkają się z aktorami, otrzymają programy przedstawienia z zadaniami do wykonania, co pozwoli im na zgłębić sensy spektaklu, a nauczyciele otrzymają scenariusze lekcji, które mogą wykorzystać po obejrzeniu przedstawienia.

Niewątpliwie udział w tym projekcie to dla uczniów duży krok w stronę Kultury, a także możliwość odkrycia w sobie nowych pasji i zainteresowań. Należy też podkreślić, że Minister edukacji narodowej ustanowiła rok szkolny 2015/2016 Rokiem Otwartej Szkoły – "Otwarta szkoła to taka, która nie zamyka się na kulturę, sztukę, sport, środowiska lokalne. Potrafi korzystać z tego, co ją otacza"