"Czytania można się nauczyć tylko przez czytanie"

Bartek

W roku szkolnym 2015/16 Biblioteka szkolna przystąpiła do realizacji programu Ortograffiti z Bratkiem.

Program ORTOGRAFFITI z Bratkiem jest przeznaczony do wdrożenia na pierwszym etapie edukacyjnym. Jego głównym celem jest kształtowanie gotowości i doskonalenie umiejętności czytania i pisania.

Ponadto program umożliwia osiągnięcie następujących celów terapeutycznych:

• Rozwój emocjonalny przez: dostrzeganie stanów emocjonalnych bohaterów bajek, rozpoznawanie własnych emocji, nazywanie uczuć i stanów emocjonalnych, kontrolowanie i wyrażanie ich w odpowiedni sposób.
  • Rozwój umiejętności społecznych przez: analizowanie sytuacji prezentowanych w bajkach, integrowanie zespołu, systematyczne tworzenie nawyków konstruktywnych zachowań, dążenie do akceptacji innych i tolerancji, budowanie poczucia bezpieczeństwa i zaufania oraz właściwych relacji w grupie.
  • Stymulowanie i usprawnianie funkcji percepcyjno-motorycznych.
  • Kształtowanie wrażliwości i świadomości fonologicznej.
  • Doskonalenie umiejętności poprawnego mówienia.
  • Kształtowanie wrażliwości i świadomości ortograficznej.
  • Rozwijanie twórczego myślenia i wyobraźni.
  • Wspomaganie rozwoju dziecka w zakresie edukacji matematycznej.
  • Uzupełnianie wiadomości i umiejętności wynikających z zaniedbania środowiskowego, deficytów rozwojowych, słabszej predyspozycji psychofizycznej i intelektualnej.
  • Stymulowanie sfery motywacyjnej rozwoju.
  • Budowanie wiary we własne siły i możliwości.
  • Motywowanie do pokonywania trudności.
  • Rozwijanie zainteresowań.
  • Wzmacnianie mocnych stron.