Nowości książkowe w bibliotece

Biblioteka Szkolna otrzymała w nieodpłatny depozyt nowe książki w ramach współpracy z Biblioteką Gminną w Trzebiechowie, która przystąpiła do Programu Biblioteki Narodowej Zakup nowości wydawniczych do bibliotek. W związku z tym w bieżącym roku szkolnym będziemy realizować zadania wynikające z projektu.

Realizacja działań:

1. Zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu czytelniczego (wyłonienie najbardziej rozczytanej klasy w nowościach proponowanych przez Bibliotekę)

REALIZACJA:

• Zorganizowanie akcji promującej nowości otrzymanych w ramach współpracy z Biblioteką Gminną – zaprezentowanie nowych pozycji książkowych na stronie internetowej szkoły, wyeksponowanie zakupionych nowości poprzez prezentację książek w "Kąciku nowości";
  • Lekcje biblioteczne propagujące pisarzy i ich twórczość skierowaną do poszczególnych grup wiekowych (dzieci, młodzieży i nastolatków). Celem tych zajęć było zapoznanie z tematyką i problematyką nowych książek oraz zachęcenie uczniów Zespołu Edukacyjnego do udziału w konkursie, a tym samym wyrabiania swoich gustów czytelniczych;
  • Wyłonienie zwycięskiej klasy nastąpi w czerwcu 2015 roku.

2. Zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu recytatorskiego

REALIZACJA:

• Wykorzystanie zakupionych nowości do montażu słowno-muzycznego przygotowanego w ramach obchodów XIV Dnia Papieskiego;
  • Przygotowanie kolejnej edycji konkursu "Bliżej poezji Jana Pawła II", mającego na celu promowanie twórczości patrona szkoły – Świętego Jana Pawła II., który przypada 10 czerwca 2015 r., jako nieodłączny element obchodów Dnia Patrona. Uczniowie będą mieli możliwość wykorzystanie utworów z zakupionych tomików poezji.

3. Ogłoszenie całorocznego konkursu literackiego na recenzję wybranej nowości.

REALIZACJA:

• Najciekawsze prace opublikowane zostaną na szkolnej stronie internetowej.

4. Zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu plastycznego: "W świecie fantazji…"

REALIZACJA:

• Nawiązanie współpracy z nauczycielem plastyki, który czuwa nad tworzeniem przez uczniów ilustracji do przeczytanej książki fantasy;
  • Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w maju 2015 r.

5. "Przerwa z książką" – propagowanie głośnego czytania.

REALIZACJA:

• Raz w tygodniu, podczas przerwy międzylekcyjnej zaproszeni goście odczytają fragmenty wybranych spośród nowości książek;
  • Akcja odbywać się będzie na przełomie marca i kwietnia 2015 r. w ramach wiosennego budzenia czytelnika.

6. "Dzień z książką"

REALIZACJA:

• Raz w miesiącu każda klasa poświęca 10 minut na początku kolejnych lekcji lekturze wybranej wśród nowości pozycji książkowej.

Nowości książkowe w biblioteceNowości książkowe w biblioteceNowości książkowe w bibliotece