Konkurs ogólnopolski i dyplom dla szkoły

"Baw się i ucz! Świetlica szkolna przyjazna uczniowi"

Nasza Szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu pod hasłem: „Baw się i ucz! Świetlica szkolna przyjazna uczniowi”, zorganizowanym przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie.

Termin realizacji 10 zadań konkursowych obejmował okres od 28 listopada 2014 r. Do 30 kwietnia 2015 r. Przed realizacją zadań konkursowych nauczyciel świetlicy, pani Anna Garbacz brała udział w 40 godzinnym kursie e-learningowym.

Po ogłoszeniu zadań konkursowych wzięliśmy się do solidnej realizacji wyznaczonych form pracy. Tematyka zadań do zrealizowania była różnorodna. Nauczyciele pracujący w świetlicy prowadzili ciekawe zajęcia z zakresu: zdrowego żywienia, ekologii i teatru. Organizowali różne konkursy o tematyce jesiennej i świątecznej. Dzieci mogły wykazać się zdolnościami recytatorskimi oraz porozmawiać na temat wakacyjnych przygód, ulubionych książek oraz poznać nowe pozycje książkowe. Uczniowie dowiedzieli się również jak bezpiecznie korzystać z internetu. W ramach konkursu zorganizowano czytanie bajek. Została także przeprowadzona pogadanka na temat roli świetlicy szkolnej w życiu uczniów.

Podczas wykonywania zadań dzieci wykazywały się kreatywnością, pomysłowością i zaangażowaniem. Najmłodsi poprzez zabawę zdobywali nowe doświadczenia, wiadomości i umiejętności. Nauczyciele z wielkim zaangażowaniem podeszli do realizacji zadań konkursowych, dzięki temu uczniowie mogli angażować się w różne zadania i znaleźć coś ciekawego dla siebie.

W realizacji konkursu brali udział wychowawcy świetlicy: Pani Natalia Kicińska; Pani Anna Kowalewicz; Pani Joanna Grońska; Pani Magda Nadachewicz; Pani Lidia Drozdowska; PaniAlicja Kanclerz; Pani Beata Furmańska; Pani Anna Garbacz; Pani Danuta Wojtkiewicz.

Cała dokumentacja z realizacji konkursu została wysłana do Studium Prawa Europejskiego w Warszawie i po ocenie komisji nasza szkoła otrzymała dyplom

"Świetlica szkolna przyjazna uczniowi".

Dyplom

Nie tylko podczas konkursu uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w wielu ciekawych zajęciach. Na co dzień dbamy, aby czas spędzony w świetlicy szkolnej był dla dzieci wykorzystany zgodnie z ich zainteresowaniami i upodobaniami, a także sprzyjał rozwojowi.

Zrealizowane przez świetlicę szkolną zadania konkursowe:

1. Zorganizowanie przedstawienia / teatrzyku na podstawie wspólnie wybranej bajki / opowiadania. Praca nad ciałem, głosem i przestrzenią. Zajęcia teatralne wykorzystują naturalną skłonność dziecka do zabawy i naśladowania.
  2. Przeprowadzenie debaty uczniowskiej nt. "Zdrowie na talerzu" zakończonej testem sprawdzajacym dla uczniów wg układu opracowanego przez szkołę.
  3. Pogadanka z uczniami na temat wakacyjnych podróży na podstawie własnych przeżyć zgromadzonych pamiątek i zdjęć. Wymienienie środków lokomocji, którymi poruszaly się dzieci. Wykorzystanie mapy Polski / świata do zaznaczenia miejsc odwiedzanych podczas podróży wakacyjnych.
  4. Zorganizowanie w ramach tygodnia Harrego Pottera (bądź innego, wybranego przez szkołę bohatera) konkursu na wykonanie czarodziejskiej różdżki i czapki.
  5. Rozmowa nt. Bezpieczeństwa korzystania z Internetu i zakazu kontaktów z nieznajomymi w Sieci (szczególne uczulenie na przekazanie swoich danych, adresu, zachęty do spotkania).
  6. Przeprowadzenie szkolnego konkursu recytatorskiego pod hasłem "Zoo" Jana Brzechwy.
  7. "Uczyć, bawić, wychowywać". Pogadanka z uczniami nt. roli świetlicy szkolnej.
  8. Zorganizowanie przez pracowników świetlicy szkolnej dnia wspólnego czytania pod nazwą "Czytanie łączy pokolenia". Szkoła może zaprosić rodziców i dziadków do wspólnego czytania wybranych pozycji z dostosowaniem do wieku uczniów.
  9. Przygotowanie przez pracowników świetlicy szkolnej opinii na temat pracy z uczniem zdolnym oraz uczniem mającym trudności w nauce.
  10. Zorganizowanie, w ramach tygodnia "Polska, złota jesień", ogólnoszkolnego konkursu na przygotowanie opowiadań / zdjęć / prac plastycznych pt. "Jesienny spacer dla uczniów", gdzie wygranego wyłonią uczniowie poprzez głosowanie.
  11. Udział wychowawcy świetlicy w kursie w formie e-learning.